Historia

IMG_1610Budynek, w którym mieści się Szkoła Muzyczna wybudowano w 1886 r jako Kasyno Oficerskie. Po II wojnie światowej mieścił się tu internat Liceum Ogólnokształcącego – do chwili wybudowania nowego budynku.

W tym zabytkowym budynku powstało Ognisko Muzyczne. Popularność istniejącego Ogniska i potrzeba stworzenia uzdolnionym dzieciom i młodzieży szansy zdobycia podstawowego wykształcenia muzycznego zmobilizowało społeczeństwo Działdowa do starań o powstanie Szkoły Muzycznej.

Powołana uchwałą Ministra Kultury i Sztuki Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Działdowie rozpoczęła swą działalność 1 września 1969 r. Dyrektorem został mgr Stanisław Kochanek. W pierwszym roku szkolnym – 1969/70 pracę rozpoczęły I i II klasa działu dziecięcego i I klasa działu młodzieżowego. Naukę rozpoczęło 80 uczniów w klasie fortepianu, skrzypiec, gitary i akordeonu. W roku szkolnym 1972/73 powstała klasa trąbki i saksofonu. 16 czerwca 1974 r. szkole nadano imię Arno Kanta – działdowskiego nauczyciela śpiewu i muzyki.