7 października Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Arno Kanta w Działdowie uczciła swój jubileusz. 1 września 2019 r. minęło 50 lat od powołania uchwałą Ministra Kultury i Sztuki Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Sejmu i Senatu, burmistrz miasta Działdowo Grzegorz Mrowiński, starosta powiatu działdowskiego Paweł Cieśliński, wicestarosta Marian Brandt, wizytatorzy CEA w Olsztynie – Andrzej Bukowski i Janusz Lewandowski, dyrektorzy szkół muzycznych województwa warmińsko – mazurskiego, dyrektorzy działdowskich szkół i przedszkoli, a także przedstawiciele organizacji: Prezes TMZD – Marian Odachowski i Prezes SDKS – Renata Buczyńska.

Dyrektor Piotr Nowakowski powitał przybyłych gości, przedstawił osiągnięcia i plany szkoły, wspomniał o poprzednich dyrektorach: Stanisławie Kochanku, Teresie Gadomskiej i Zbigniewie Ciucias, wręczył nagrody pracownikom. Następnie głos zabrali przybyli goście. Po części oficjalnej wysłuchano wzruszającego koncertu w wykonaniu absolwentów: Sławomira Makowskiego, Weroniki Spychalskiej, Hanny Sosnowskiej, Marcina Chilińskiego i Wiktorii Browarek. W koncercie wystąpili również Michał Gogolewski z PSM I i II st. w Mławie oraz Zbigniew Ciucias – poprzedni dyrektor Szkoły Muzycznej.

Program koncertu:
Wiktoria Browarek – Fryderyk Chopin Ballada g-moll op.23,
Marcin Chiliński – Miguel Llobet Wariacje na temat Fernanda Sora,
Janusz LewandowskiFantazja Mazurska,
Michał Gogolewski – Stanisław Moniuszko aria Skołuby z opery Straszny dwór „Ten zegar stary”,
Jerzy PetersburskiTa ostatnia niedziela, akomp. T. Hoffmann,
Sławomir Makowski – Fryderyk Chopin Polonez A-dur op. 40 nr 1,
Hanna Sosnowska – Franciszek Schubert Ständchen akomp. Marcin Chiliński, Stanisław Moniuszko Polonez z opery „Hrabina”,
Zbigniew Ciucias – Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert Skrzypcowy nr 5 A–dur, KV 219 cz. I, akomp. T. Hoffmann.

Po części oficjalnej gości zaproszono na uroczystą kolację i obejrzenie wystawy poświęconej historii szkoły. Spotkaniu towarzyszyła miła, serdeczna atmosfera. Kolację przygotowali ( pod kierunkiem nauczycieli) uczniowie z Zespołu Szkół im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Malinowie.
Patronat nad obchodami objęli starosta działdowski Paweł Cieśliński i burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński.